piątek, 21 czerwca 2013

Nietzsche, goła pupa i pytanie, jak rozbierać się przed swoim mężem?

Krzesło definiowane jest jako mebel do siedzenia – jednoosobowy, z oparciem na plecy i bez podłokietników na ręce. To jedna z pierwszych form użytkowych towarzyszących człowiekowi i najprawdopodobniej najczęściej produkowany na świecie mebel. A jednak o zaprojektowaniu krzesła idealnego marzy wielu artystów, twórców, rzemieślników. Trzem z nich udało się to niewątpliwie.   

Zaczęło się od Nietzschego. Później było pytanie „jak rozbierać się przed swoim mężem” i w odpowiedzi skończyło się na gołej pupie. 

Od czego zacząć? Od gołej pupy :)

Made in Italy to synonim jakości i oryginalności w jednym. Mistrzowsko wyważone proporcje, nowoczesność czerpiąca z klasyki i niezwykły talent w prezentowaniu piękna, tak opisać można włoski design w wydaniu Fabio Novembre. Jego krzesło to nowa odważniejsza wersja klasycznego projektu Vernera Pantona. Adaptacja ikony designu do współczesnego wzornictwa przebiegała również w oparciu o inspirację biblijną księgą stworzenia. I tak krzesła projektanta nabrały kształtu ludzkiej sylwetki z wyraźnym podziałem na płeć. Plecy, talię, pośladki i nogi mają oba modele, jednakże zmysłowość linii nie pozostawia dylematów co do tego, które z nich to krzesło HER, a które HIM. Bardziej niż siedzieć chce się na nie patrzeć, bo goła pupa bezwstydnie skupia na sobie wzrok.

Krzesła HER i HIM stanowią element wyposażenia wnętrza poznańskiej Limonka Cafe & Lunch, gdzie można na nie nie tylko popatrzeć, ale też usiąść i zamówić coś pysznego do jedzenia.
źródło: limonkacafe.pl, fashionedesign.blogspot.com

Legendarne krzesło Panton Chair najpierw przez blisko dekadę powstawało w głowie projektanta - Vernera Pantona. W latach 60-tych XX wieku myśl przybrała kształt prostego w formie krzesła – pierwszego, jakie do tej pory wyprodukowano z jednego  kawałka plastiku. Zupełnie innowacyjny na ówczesne czasy mebel osławiony został m. in. w magazynie „Nova”, gdzie reklamowany był z hasłem: "Jak rozbierać się przed swoim mężem".  

źródło: s-tia.blogspot.com projekt-home.blogspot.com, swankurbia.com, mattblatt.com.au

A w 1995 r., na okładce brytyjskiego wydania Vogue zasiadła na nim Kate Moss - rozebrana przed całym światem. 

źródło: 1.bp.blogspot.com, kingydesignhistory.blogspot.com

Pantona zainspirowało  podobno krzesło Zig Zag zaprojektowane w 1934 r. przez Gerrita Rietvelda. Zainteresowany m. in. rysunkiem, architekturą i filozofią, wyposażony w stolarski fach w ręku Rietveld, natchnienie znajdował w dziełach Nietzschego i Schopenhauera. Wychowany w poszanowaniu tradycji rzetelnego rzemiosła, operował czystymi architektonicznymi formami tworząc harmonijne, geometryczne projekty. Podstawową paletą barw jaką wykorzystywał były kolory biały, czarny, czerwony, niebieski i żółty. Kolorystyka ta dominowała w wielu jego dziełach jednak nie w jednym z jego ikonicznych projektów. Krzesło Zig Zag to abstrakcyjna forma składająca się z 4 modułów. Jego kopia znajduje się w Centraal Muzeum w Utrechcie.

Artykuł przeczytasz również tu: Dom + Dom
Artykuł przeczytasz również tu: Dynamiko

Dziękuję za odwiedziny :) Jeśli podobają Ci się moje teksty wyraź to w komentarzu, podziel się tekstem ze znajomymi lub zaproponuj mi współpracę. A... i często odwiedzaj Lovearti Studio :)Pozdrawiam, Joanna (JOKUKO design)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...