czwartek, 13 listopada 2014

Dodatkowy pokój czyli adaptacja piwnicy do celów mieszkalnych


Chcąc wygospodarować w domu dodatkową powierzchnię mieszkalną najczęściej poszukujemy jej w piwnicy lub na poddaszu. O ile w nowym budownictwie kondygnacje ze skosami zdarzają się stosunkowo często, o tyle o piwnicę znacznie trudniej. Rezygnacja z najniższej kondygnacji najczęściej podyktowana jest względami finansowymi. Jeżeli więc do mieszkania nie przynależy piwnica, szansa na dodatkowy pokój pryska jak bańka mydlana. Adaptacja piwnicy do celów mieszkalnych znacznie częściej możliwa jest w starszym budownictwie. Udajmy się więc na wycieczkę do takiego podpiwniczonego domu. 

Jeżeli dysponujecie piwnicą, którą możecie przeznaczyć na dodatkowy pokój, pamiętajcie, by zrobić to w myśl obowiązujących przepisów prawa. Przekształcenie piwnicy to nie taka bułka z masłem. 

Zebrałam garść podpowiedzi, co zrobić, by najniższa kondygnacja domu nadawała się do zamieszkania. 

Od czego zacząć? Może od schodów. Zejdźmy więc poniżej parteru. 

SCHODY 

Jeżeli do Waszej piwnicy prowadzą drewniane, rachityczne schody z niestabilnymi stopniami, a podczas schodzenia towarzyszy Wam dźwięk trzeszczących pod stopami desek niczym w filmach o psychopatach, to urzeczywistnianie swojego marzenia o pokoju w podziemiach zacznijcie od porządnego remontu schodów. Stopnie powinny mieć odpowiedni stosunek wysokości i szerokości i odpowiadać przeciętnej długości kroków stawianych przez człowieka. Powinny być stabilne i bezpieczne w użytkowaniu. W zależności od ilości miejsca możecie zdecydować się np. na schody jednobiegowe, dwubiegowe ze spocznikiem pomiędzy biegami, a w szczególnej sytuacji, kiedy bardzo Wam zależy na oszczędności przestrzeni – schody kręcone. 

WYSOKOŚĆ POMIESZCZENIA
 
Zgodnie z obowiązującym prawem piwnicę można zaadaptować do warunków mieszkalnych jednakże tylko i wyłącznie pod warunkiem, że wysokość ścian wynosi minimum 2,5 m. Taka odległość podłogi od sufitu pozwala człowiekowi swobodnie funkcjonować. Jeżeli pomieszczenie jest niższe np. o 20-30 cm, przepisy dopuszczają w nim jedynie czasowy – kilkugodzinny pobyt. W tej sytuacji, rezygnując z dodatkowego pokoju, w piwnicy można urządzić pracownię, siłownię albo saunę. Jeżeli jednak zależy Wam na powiększeniu powierzchni mieszkalnej, jedynym rozwiązaniem będzie obniżenie poziomu podłogi. Niestety to dość często skomplikowany i kosztowny zabieg wymagający konsultacji profesjonalistów. Niewłaściwie przeprowadzony remont może naruszyć konstrukcję budynku, a nawet doprowadzić do jego zawalenia.
 
IZOLACJA 

Piwnica przeznaczona do celów mieszkalnych powinna mieć odpowiednią hydroizolację. Dlatego zanim zaczniecie w wyobraźni aranżować wnętrze, zabezpieczcie je przed wilgocią, grzybami, pleśnią i zimnem. Niezwykle istotne jest ustalenie poziomu wód gruntowych. W sytuacji, gdy występują one powyżej fundamentów budynku lub w piwnicy sezonowo zalega woda, sytuacja jest alarmująca i zapewnienie izolacji będzie absolutnie konieczne. Ryzyko zawilgocenia pomieszczenia zmniejsza się wraz z obniżeniem poziomu występowania wód gruntowych poczynając od głąbokości co najmniej 1 m. Nadal jednak należy zachować czujność, gdyż powodów zawilgocenia i związanych z tym problemów brzydkiego zapachu, pleśni czy grzybów może być znacznie więcej. Wśród przyczyn należy wymienić m. in.  niewłaściwy system wentylacji pomieszczenia. Za pomocą odpowiednich przyrządów i nawierceń można jednak określić stopień zawilgocenia ścian i w zależności od otrzymanych wyników poddać je osuszaniu lub zainwestować w izolację. Istotną rolę w obiegu powietrza odgrywają również okna, dlatego pomieszczenie należy możliwie często wietrzyć.
 
ŚWIATŁO 

Piwnica to nie bunkier, a w tej przeznaczonej do celów mieszkalnych należy szczególnie zadbać o oświetlenie. Powierzchnia okien powinna stanowić 1/8 powierzchni podłogi piwnicy zaadaptowanej na pokój i 1/12 w przypadku, gdy zdecydujecie się w niej urządzić pomieszczenie przeznaczone na pobyt czasowy. Jeżeli warunki te nie są spełnione, nie pozostaje nic innego, jak powiększyć dotychczasowe otwory okienne lub wykuć nowe.

Wieczorową porą o nastrój w piwnicy zadba oświetlenie sztuczne. Oczywiście pod warunkiem, że najpierw zadbaliście o doprowadzenie instalacji elektrycznej. Warto postawić na kilka punktów świetlnych, np. halogeny, kinkiety, lampy sufitowe lub podłogowe, taśmy ledowe, które doskonale rozjaśnią wnętrze tworząc swoistą grę świateł. Z tego co wiem, na tym etapie metamorfozy piwnicy przepisy prawa nie stanowią ograniczeń. Jedynym hamulcem może być Wasza wyobraźnia.

ARANŻACJA

Mówiąc o aranżacji posłużę się przykładem fantastycznie urządzonej piwnicy. Ściany, na których wyrasta czarno-biały las pozbawionych koron drzew, tworzy interesujące tło dla wnętrza. Smukłe pnie optycznie podwyższają sufit. Kontrast kolorów natomiast, łagodzi tonalne przejście w szarości. Grafika nie męczy oczu i nie przytłacza wnętrza.Wręcz przeciwnie, wprowadza do niego spokój, dyskretnie dyktując obecność pozostałym barwom. A te, prócz czerni, bieli i popielu, poruszają się w palecie brązów, zieleni i antracytów.

 
źródło: decorpad.com 
Podobną fototapetę kupicie tu  

Naturę we wnętrzu przywołuje kilka elementów. Nawiązują do niej nogi stolika z okrągłym blatem, które świetnie korespondują z motywem przewodnim ścian, kwiaty w doniczkach i zieleń aksamitnych poduszek. Uwagę zwraca czarne poroże, poduszki-pufy typu livingstones i przede wszystkim żyrandol, który pozostawia na suficie poświatę na podobieństwo promieni słonecznych.

żródło: decorpad.com

Mimo małych okien, wnętrze jest jasne. Doświetlają je punkty świetlne – żyrandol, kinkiety na długich ramionach i halogeny na suficie. Świetlne refleksy dodatkowo odbija lustro w okrągłej ramie. 

żródło: decorpad.com

W pomieszczeniu widać podział na strefy. Obszar sprzyjający leniuchowaniu wydziela dywan, na którym stoi rozłożysty narożnik i obity czarną tapicerką ottoman, stworzony na modłę orientalną. Strefę biesiadowania wydziela minimalistyczny barek z czterema skórzanymi hokerami. Aktywny wypoczynek natomiast umożliwi gra w ping-ponga, na stole, na szczęście składanym. Antracytowy kompleks mebli z drewnianym blatem pełni natomiast rolę aneksu kuchennego, wyposażonego w lodówkę do chłodzenia napojów.

żródło: decorpad.com

Wszystko zostało przemyślanie i zaprojektowane tak, by z ciemnej, ponurej piwnicy stworzyć dodatkową przestrzeń mieszkalną. Ta wnętrzarska perełka naprawdę zachęca do zamieszkania. :)

Dziękuję za odwiedziny :) Jeśli podobają Ci się moje teksty wyraź to w komentarzu, podziel się tekstem ze znajomymi lub zaproponuj mi współpracę. A... i często odwiedzaj Lovearti Studio :)

                                                                                                                   Pozdrawiam, Joanna (JOKUKO design)


1 komentarz:

  1. niektórzy nie maja takich mieszkań jak ta piwnica, ale trochę to takie amerykańskie rozwiązanie ;o) coś jak z programów Candies wie wszystko.... do piwnicy trzeba się przyzwyczaić....

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...