poniedziałek, 17 listopada 2014

Wnętrza z testosteronem, czyli mieszkanie w stylu męskim


Niedzielne popołudnie spędziłam w towarzystwie Piotra Polka śpiewającego o zaletach kawalerskiego życia. „Jest świetnie, jest bezdzietnie. Mieszkanko jak szkatułka. Z paniami jest dyskretnie. Skarpetki śpią na półkach.” – wymienia lirycznie artysta. Deklamacje te stały się dla mnie pretekstem do refleksji nie tyle odnośnie stanu wolnego, ale na temat mieszkania, w którym niepodzielnie panuje testosteron.
 
źródło: annabellkutucu.com

No właśnie, jaka jest ta idealna męska przestrzeń? Pewnie taka, w której żartobliwie mówiąc, żadna kobieta nie ma ostatniego słowa, gdzie „nie martwisz się czy deskę opuścić, czy odwrotnie”.:)

Jeżeli wierzyć w teledysk i słowa piosenki to stanowią one taką, nazwijmy to wersję demo męskiego mieszkania. W teledysku widzimy nowoczesną kuchnię, minimalistycznie urządzony salon i dobrze ubranego mężczyznę, który obraz ten uzupełnia słowami „Na biurku drogie pióro. W piwnicy drogie wino”. Męski wystrój wnętrza jest oszczędny, czytelnie zorganizowany, niezatłoczony zbędnymi bibelotami – oczywiście zakładając, że nie mamy do czynienia z nierozgarniętym chłopcem, ale z dojrzałym (niekoniecznie ze względu na wiek) emocjonalnie, świadomym mężczyzną. 
 
Wpadając z wizytą do takiego męskiego mieszkania, niekoniecznie w roli pani, z którą jest dyskretnie lub chociaż zerkając przez dziurkę od klucza, można pewnie wyliczyć kilka elementów typowych dla męskiego wystroju wnętrz. 

Mieszkanie singla, nieistotne, kobiety czy mężczyzny ma swój charakterystyczny klimat, który identyfikuje właściciela. Meble, kolory, elementy dekoracyjne, kształtują płeć wnętrza. Nie musimy w zasadzie posiadać umiejętności Sherlocka Holmesa, by stwierdzić, kto jest gospodarzem. 

źródło: annabellkutucu.com
 Podobne zasłony kupicie tu
W męskiej estetyce wnętrza mieszczą się takie pojęcia, jak metal, kamień, drewno, szkło, stonowana kolorystyka, oszczędność form. Prostota wygrywa tu z przeładowaniem. Zgodnie z tym, meble, zazwyczaj utrzymane w duchu nowoczesnym, charakteryzują się prostą linią i geometrycznymi kształtami. W kawalerskim mieszkaniu znajdzie się miejsce na męską garderobę, gdzie „na baczność stoją w szafie, oddziały garniturów” i ulubione przez panów gadżety, takie, jak np. sprzęt sportowy, muzyczny, kino domowe z dużymi głośnikami i telewizorem, a także te mniejsze, jak zegarek, któremu "wskazówki się złocą". 
 
źródło: homesthetics.net, annabellkutucu.com
W oknach zamiast zwiewnych firanek, z pewnością wiszą praktyczne żaluzje, rolety lub zasłony. Na dużej, wygodnej kanapie spoczywają miękkie poduszki zachęcające do odpoczynku. Tekstylia są jednak jednolite, pokryte teksturą lub geometrycznymi wzorami. Na tle ścian o stonowanej kolorystycznie palecie barw prezentują się zdecydowanie, ale na pewno nie surowo czy ascetycznie. 

Idąc dalej tym tropem zajrzymy do kuchni. Kiedyś mawiano, że miejsce kobiety jest w kuchni i komentarz ten raczej miał znaczenie pejoratywne. Dziś, na szczęście coraz częściej wchodzą do niej mężczyźni, bynajmniej tylko po to, by sprawdzić zawartość lodówki. Panowie coraz chętniej poddają się kulinarnym doświadczeniom. W ich kuchni organizację widać na pierwszy rzut oka. Są tu ergonomicznie zaprojektowane szafki, niezbędny sprzęt AGD z ekspresem do kawy dla smakoszy czarnego trunku, duży stół z wygodnymi krzesłami. Liczy się prostota i funkcjonalność. W męskiej łazience natomiast, uwielbianą przez kobiety wannę zastępuje praktyczny prysznic.


źródło: annabellkutucu.com, homesthetics.net

Mężczyźni, którzy znaczą swoje terytorium inaczej niż za pomocą rozrzuconych po kątach skarpetek, lubią wygodne, dobrze zorganizowane przestrzenie, w których nie potykają się o zbędne bibeloty - tak myślę. Wnętrze męskim stylu ma swój charakterystyczny klimat, pulsuje własną energią. Wystarczy jednak zmienić tekstylia na bardziej ukwiecone, wprowadzić większą różnorodność kolorystyczną, dekoracyjne drobiazgi, tu i ówdzie postawić fikuśny wazonik lub powiesić koronkowe firanki, by stwierdzić, że harmonia wnętrza została zaburzona. To sygnał, że w mieszkaniu pełnym testosteronu pojawił się pierwiastek żeński, a to zazwyczaj oznacza zmiany, pewnie nie tylko w zakresie aranżacji :) Pytanie, kto teraz będzie rządził w męskim wnętrzu? Dziękuję za odwiedziny :) Jeśli podobają Ci się moje teksty wyraź to w komentarzu, podziel się tekstem ze znajomymi lub zaproponuj mi współpracę. A... i często odwiedzaj Lovearti Studio :)

                                                                                                               Pozdrawiam, Joanna (JOKUKO design)


 

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...