środa, 17 kwietnia 2013

Pająk w kuchni

Czy to pająk, ośmiornica? Nie, to jedno z najbardziej kontrowersyjnych akcesoriów kuchennych XX w. Historia jego powstania wychodzi poza ramy typowych pracowni projektowych i przenosi się do restauracji. Pewnego razu, podczas obiadu Phillipp Starck myślał o nowym zleceniu od Alberto Alessiego. Miał zaprojektować tacę, tymczasem widok owoców morza zainspirował go do stworzenia wyciskarki do cytrusów. Pierwszy szkic powstał na restauracyjnej papierowej serwetce, ale to nie przeszkadzało Allesiemu, bo wyciskarka miała się wkrótce stać absolutnym bestsellerem. I tak się stało. 

źródło: designnugs.blogspot.com, ecx.images-amazon.com
Juicy Salif wykonana jest z polerowanego aluminium, nie nadaje się do mycia w zmywarce, a i jako wyciskarka sprawdza się średnio. Sok z wyciskanych cytrusów trafi do szklanki jedynie wtedy, gdy ta będzie wysoka i jak najszersza, w przeciwnym razie nie napijemy się soku, gdyż ten spłynie po bokach wyciskarki. Niezależnie od tego, Juicy Salif już kolejną dekadę wzbudza zainteresowanie i emocje o różnej skali zachwytu. Dla jednych to niekwestionowany synonim designu i … tylko designu, dla innych produkt użyteczny w kuchni, który prócz funkcji czysto praktycznej jest przy okazji niezwykle fantazyjny. Jak powiedział projektant, "Zadaniem mojego wyciskacza nie jest produkowanie soku. Stworzyłem go po to, by był przyczynkiem do dyskusji”. Możemy tu zatem mówić o czymś w rodzaju samospełniającego się proroctwa, gdyż nowa jakość zaproponowana przez designera, mimo upływu lat ciągle poddawana jest pod dyskusję.

Ten designerski przedmiot pożądania można obejrzeć w stałej ekspozycji Museum of Modern Art w Nowym Yorku lub kupić w jednym z wielu sklepów w produktami wyposażenia wnętrz. Najbardziej popularna i jednocześnie najbardziej dostępna jest wyciskarka w kolorze srebrnym. Jednakże z taśmy produkcyjnej Alessi zeszły również limitowane złote „pająki” oraz szare i czarne, szczególnie poszukiwane przez designerów.

Artykuł przeczytasz również tu: Dom + Dom


Dziękuję za odwiedziny :) Jeśli podobają Ci się moje teksty wyraź to w komentarzu, podziel się tekstem ze znajomymi lub zaproponuj mi współpracę. A... i często odwiedzaj Lovearti Studio :)Pozdrawiam, Joanna (JOKUKO design)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...