poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Mistrz surrealizmu i antropomorficzna sofa


Współpracował z wieloma możnymi tego świata. Projektował dla Coco Chanel, portretował Helenę Rubinstein, znał Pabla Picasso, kręcił film z Alfredem Hitchcockiem, a w swoich pracach odwoływał się do psychoanalizy Freuda. Za życia wybudował muzeum swojego imienia, które już wtedy stało się pomnikiem jego twórczości i takowym pozostaje do dziś. Autora „Trwałości pamięci” i „Płonących żyraf”, człowieka nieograniczonej wyobraźni godnej miana największego surrealisty w świecie malarzy nie trzeba przedstawiać. 

Salvador Dali, choć jest niekwestionowanym mistrzem malarstwa, słynie również z projektu najsłynniejszych na świecie ust. 

Poraz pierwszy zaistniały one na obrazie przedstawiającym twarz, Mae West, słynnej w latach 30-tych XX w. hollywoodzkiej aktorki. Zgodnie z tym, czego można było spodziewać się po artyście, poszczególnym rysom twarzy jego muzy odpowiadały meble. W miejscu ust namalowana została sofa, która już kilka lat później przybrała kształt prawdziwego mebla rozpoznawalnego wśród designerów, pasjonatów sztuki i wielbicieli samego artysty. Antropomorficzna sofa, która zarysowała usta na obrazie otrzymała nazwę Mae West Sofa Lips. 

Pokryta satyną w kolorze „rose shocking” sofa, była tak kontrowersyjna, jak surrealistyczny był sam Dali. W zamyśle projektanta miała być obita jak najbardziej błyszczącą satyną, by jak najwierniej oddać połysk ust aktorki. W tamtym czasie możliwości były jednak ograniczone, a zaplanowaną na 300 sztuk produkcję zakończono niestety na 5 egzemplarzach.

źródło: barriendolasesquinas.blogspot.com

Niespełna 40 lat później projekt reaktywowało Studio 65 oczywiście nadając mu bardziej uwspółcześnioną linię. Przypadająca w 2004 roku setna rocznica urodzin Salvadora Dali posłużyła jako doskonały pretekst, do ponownej publicznej prezentacji całuśnej sofy projektu Studio 65 i przypomnienia jej pierwowzoru. 

Mae West Sofa Lips    &     Marilyn Bocca Sofa

źródło:
flavorwire.com, axsoris.com

Dzisiejsza sofa inspirowana modelem Mae West Sofa Lips odzwierciedla obecnie dostępne możliwości technologiczne. Zainteresowani zakupem ikonicznego mebla w uwspółcześnionej wersji mogą zdecydować o jego barwie. Z dostępnej palety mogą wybrać kolor biały, czarny, amarantowy lub soczystą czerwień. Tym razem inspiracją były jednak usta innej aktorki. W odpowiedzi na zmieniające się kanony piękna i kobiecej urody, projektanci nadali sofie kształt ust najbardziej wówczas pożądanej kobiety świata – Marilyn Monroe. Nowy model sofy ochrzczono nazwą Marilyn Bocca Sofa, gdzie słowo bocca zakorzenione w języku włoskim oznacza usta. 

źródło: swiatrezydencji.pl, m-t-swidnik.myfloor.pl
źródło: fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net, desireeodessa.com, bengske.com, luxlux.pl
Artykuł przeczytasz również tu:  Dom + Dom
Artykuł przeczytasz również tu: Dynamiko


Dziękuję za odwiedziny :) Jeśli podobają Ci się moje teksty wyraź to w komentarzu, podziel się tekstem ze znajomymi lub zaproponuj mi współpracę. A... i często odwiedzaj Lovearti Studio :)
Pozdrawiam, Joanna (JOKUKO design)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...