poniedziałek, 9 grudnia 2013

Bożonarodzeniowe dekoracje

Joanna (JOKUKO design) 
Zdobienie bożonarodzeniowego drzewka to tradycja, która z pokolenia na pokolenie celebrowana jest niemal w każdej rodzinie. Moja choinka, strojna w czerwień i biel, poprzetykana słomkowymi dodatkami, w tym roku zyska nowe ozdoby – serduszka w kratkę, oczywiście biało-czerwoną, które z okazji świąt postanowiłam własnoręcznie wykonać.

W domach moich najbliższych zagoszczą m. in. czerwone gwiazdki z inicjałami oraz białe buciki elfów leśnych ze złotym dekorem korespondującym z dotychczasowym kolorem choinki. 


Coraz częściej ozdoby pojawiają się nie tylko na choince. Na oknie wiszą skrzące się srebrem gwiazdki, stół ozdabia stroik ze świecami, bożonarodzeniowe skarpety rozwieszone na kominku cierpliwie czekają na prezenty, jemioła zachęca do całowania, a o wyjątkową atmosferę dbają lekkie jak puch aniołki.


Świąteczne dekoracje mają duże znaczenie nie tylko ze względu na moc kreowania niepowtarzalnego klimatu, dającego się odczuć jedynie przez krótki czas, tylko raz w roku. W smacznie udekorowanych wnętrza zaiste robi się ciepło na sercu, niemal jak po gorącej czekoladzie z cynamonem wypitej po długiej przechadzce w zimowe przedpołudnie. (Takie porównanie niehomeryckie :) Piekę murzynka i stąd te czekoladowe skojarzenia).


Ozdoby choinkowe, czy bożonarodzeniowe, jak wolicie mają swoją symbolikę, która korzeniami sięga do tradycji ludowej częściowo zrodzonej na gruncie biblijnym. 

źródło: weheartit.com 

 •     Choinka symbolizuje Chrystusa jako źródło życia.   
źródło: notonthehighstreet.com, urbanara.co.uk, myownlabels.com, ploneres.pl
 • Aniołowie, to opiekunowie domu.
 • Orzechy, zwłaszcza te zawinięte w sreberka symbolizują siłę i dobrobyt.
 • Papierowy łańcuch, według ludowych wierzeń nawiązuje do rodzinnych wizi i ochrania dom przed kłopotami. 
 • Światełka w symbolice religijnej są synonimem Chrystusa, który poganom oświetla drogę ku sobie. Według wierzeń ludowych, światełka odwracają zły urok i bronią dom przed dostępem złych mocy.
źródło:housetohome.co.uk, flowers.org.uk

 • Dzwonki zwiastują radosne wydarzenia i nowiny.
 • Jemioła zachęca do całowania, do pogodzenia się z tymi, z którymi jesteśmy skłóceni.

Dziękuję za odwiedziny :) Jeśli podobają Ci się moje teksty wyraź to w komentarzu, podziel się tekstem ze znajomymi lub zaproponuj mi współpracę. A... i często odwiedzaj Lovearti Studio :)


Pozdrawiam, Joanna (JOKUKO design)

5 komentarzy:

 1. W końcu znalazłam czas aby tu zajrzeć i choć nie przeczytałam wszystkiego z braku czasu to bardzo mi się podoba. Na pewno nadrobię, bo wiele fajnych postów zauważyłam i ogrom pięknych wnętrz! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsze zdjęcie jest magiczne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiamy wnętrza takie jak na pierwszym zdjęciu - magiczne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. święta bożonarodzeniowe absolutnie nie powstały na gruncie biblijnym. Dzień 25 grudnia jako dzień narodzin Chrystusa ustanowił cesarz Konstantyn na soborze nicejskim w roku 325 Żeby nie dopuścić do rozruchów, poszedł na "kompromis" i dniem narodzin Chrystusa stał się dzień obchodów urodzin boga Słońce.
  Wg. Biblii Jezus urodził się pradopodobnie w październiku.
  Lecę przeglądać resztę bloga, bo to, co do tej pory zobaczyłam strrrasznie mnie zaciekawiło. :-)
  Pozdrawiam świątecznie. Ola Sz.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...