wtorek, 2 września 2014

Chesterfield - mebel, który pasuje do każdego wnętrza


Pierwszy egzemplarz powstał w XVIII w. na zlecenie ówczesnego lorda Chesterfield - Philipa Standhope’a. Zgodnie z wyobrażeniem angielskiego gentlemana, znawcy stylu i najnowszych trendów w modzie, mebel miał być elegancki i jednocześnie wygodny. Otrzymawszy wywijane podłokietniki i charakterystyczne pikowanie,  szybko zagościł w rezydencjach brytyjskiej elity jako stały element wyposażenia salonów, bibliotek i domowych gabinetów.

Sofa Chesterfield zajęła ważne miejsce nie tylko na salonach. Trafiła do kanonu ikon światowego designu i zapisała się na kartach historii wzornictwa jako mebel, który doczekał się licznych interpretacji.

źródło: samuelandpandora.com
Pierwsze modele różniły się od tych, które znamy dzisiaj. Niegdyś tapicerowane siedzisko umieszczone było w ciężkiej, mahoniowej ramie wystarczająco twardej, by narzucić siedzącemu postawę godną angielskiego gentlemana. Dzisiejsze modele nie są już tak nieczułe na potrzebę wygody współczesnego człowieka. Dawno wyprowadziły się z domów brytyjskiej socjety i w palecie kolorystycznej daleko wybiegającej poza brąz i czerń zamieszkały w domach ludzi na całym świecie. Skórzana tapicerka z charakterystycznym, gęsto przeszytym pikowaniem identyfikowana jest ze stylem glamour. A sama sofa, elegancka i niezwykle reprezentacyjna stała się synonimem dobrego gustu. Siedzi się na niej prosto i wygodnie. Choć jedna z anegdotek mówi, że guziki dyscyplinujące strukturę tapicerki stanowiły niegdyś nie tylko element zdobniczy. Podobno miały wpijać się w ciało powodując dyskomfort siedzenia. Rozwiązanie to szczególnie sprawdzało się w przypadku petentów w poczekalniach i skutecznie zniechęcało ich do zgłaszania swoich spraw.

Począwszy od klasyki, sofa Chesterfield przechodziła różne interpretacje i nadal inspiruje projektantów. Skórzane modele sprawdzą się w stylowych wnętrzach dystyngowanych osobowości. Adaptacje klasyka pozwalające sobie na większą swobodę, stanowią natomiast doskonałą propozycję dla sangwinicznych osobowości, ceniących jednocześnie dokonania światowego wzornictwa. 


źródło: overstock.com, pinterest.com, mydesignfile.com

źródło: pinterest.com, nicehome.dk

źródło: camacoeshn.org, pinterest.com

źródło: lonny.com, decoist.com


Dziękuję za odwiedziny :) Jeśli podobają Ci się moje teksty wyraź to w komentarzu, podziel się tekstem ze znajomymi lub zaproponuj mi współpracę. A... i często odwiedzaj Lovearti Studio :)

                                                                                                                   Pozdrawiam, Joanna (JOKUKO design)
2 komentarze:

  1. Muszę przyznać, że robi wrażenie i faktycznie w każdej wersji idealnie się prezentuje. Klasyczne, czy bardziej nowoczesne rozwiązania, ten mebel się sprawdza ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny materiał, fajne ciekawostki wyszarpałaś, pozdrawiam i zapraszam do mnie na giveaway :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...