piątek, 8 marca 2013

Zamiast kwiatów - wazon

IVO
źródło: augustow24.pl
W związku z jutrzejszym Dniem Kobiet będzie dziś nie o kwiatach jak mogłoby się wydawać, a o wazonach. Z czystej ciekawości zapytałam właścicielkę jednej z kwiaciarni czy mężczyźni dla swych kobiet z okazji ich święta kupują jeszcze goździki. Pani Grażyna zaśmiała się sugerując, że pytanie rodem z PRLowskiej rzeczywistości zadałam. "W pierwszej kolejności Panowie kupują tulipany, w szczególności czerwone i żółte oraz róże." Choć dziś święto nadal przywołuje w pamięci czasy PRL-u i szarmanckich panów obdarowujących kobiety goździkami oraz rajstopami, to jego geneza bierze swój początek już w starożytności. Ówczesna nazwa to Matronalia. Obchodzono je przez pierwszy tydzień marca, a związane było z nowym rokiem, macierzyństwem i płodnością. Mężowie obdarowywali swoje żony prezentami  oraz spełniali ich zachcianki.  

 
Skandynawski design, czyli obiecane wazony :)
 
Te oto wazony (na dole po lewej), myślę, że już powszechnie znane. Zaprojektowane zostały przez fińskiego designera Alvara Aalto ponad 70 lat temu. Projektant zainspirowany pracą swojego ojca, który zajmował się kartografią, stworzył wazon przypominający kształtem jezioro. Wazony wystepują w różnej kolorystyce oraz wielkości. Mimo, iż projekt liczy sobie już kilka dziesięcioleci, wazony te wyglądają bardzo świeżo i nowocześnie.


źródło: fabrykaform.pl, stilsucht.de
Innym ciekawym projektem wazonu (na górze po prawej) jest "Blow Away vase" (Zdmuchnięty wazon) wykonany przez szwdzkie studio Front Design. W początkowej fazie jego forma była dość klasyczna, nastepnie przy pomocy symulacji komputerowej zmieniła się i nabrała nowego wymiaru. Wazon idealny by znalazły się w nim  kwiaty np. prosto z łąki. Tu można zobaczyć w jaki sposób uzyskał swą formę  symulacja komputerowa Blow Away Vase Jeszcze do jutra projekt można zobaczyć na poznańskich targach Arena Design.


Na koniec jeszcze kilka niebanalnych form, dzięki którym nasze wnętrze może zmienić swój charatker. Na Dzień Kobiet i na wiosnę jak znalazł :)
źródło:  gnr8.biz,  home-designing.com,  leblogdeco.fr,  contemporist.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...